O nás
Tým Janík Motorsport se v motorsportu pohybuje již téměř 30 let a nyní působí na profesionální úrovni v domácích i v mezinárodních šampionátech.
Začátky tohoto týmu sahají do automobilových závodů do vrchu, kde dokázal dosáhnout na nejvyšší ocenění, a díky tomu je Václav Janík, majitel týmu a zároveň jezdec, reprezentantem České republiky.
V nedávných letech náš tým rozšířil své působení na okruhová závodiště. Mezi hlavní série patří TCR Europe, TCR Eastern Europe, Clio Cup, ESET Cup Series, kde se mezi velkou konkurencí rozhodně neztrácíme. V sérii TCR Eastern Europe naše vozy získaly hned několik absolutních vítězství. V roce 2022 jsme navíc vyhráli titul nejlepšího týmu celé série a v roce 2023 jsme tento titul obhájili. Náš jezdec Maťo Homola získal titul i mezi jezdci a Adam Kout skončil na třetím místě.
Historie
VYDAŘENÁ SEZÓNA TÝMU JANÍK MOTORSPORT
Šternberský závodní tým Václava Janíka není potřeba představovat, protože smečku závodních speciálů v typické kombinaci červené, bílé a černé barvy zná každý fanda automobilového sportu. Aktivity týmu jsou rozsáhlé a zasahují do několika automobilových disciplín. Jednou z priorit jsou závody na okruzích, kde se jezdci týmu představili například v prestižních sériích TCR Eastern Europe, F4 Central European Zone a ESET CUP.
Jezdecké složení je pestré, v seriálu TCR Eastern Europe startuje Maťo Homola, Adam Kout a Jiří Zbožínek. „Jsem rád, že se nám s podporou našich partnerů podařilo vybudovat silný a stabilní tým. Především v TCR jsou naše vozy Hyundai Elantra N TCR většinou v popředí startovního pole. Maťo Homola obhájil svůj titul z loňského roku, což je pochopitelně skvělý výsledek. Hned za ním se umístil Adam Kout, který si o jedno místo polepšil oproti minulé sezóně. Jirka Zbožínek dokončil sezónu na jedenáctém místě jako třetí nejlepší junior. Potřetí v řadě jsme také získali týmový titul, takže víc jsme si ani nemohli přát,“ uvádí Václav Janík.
V rámci ESET CUPU se jezdci týmu zúčastnili sprintových i vytrvalostních závodů s atraktivními vozy KTM X-BOW GTX. Petr Koukola obsadil druhé místo ve sprintech a v hodnocení Endurance skončil společně s Václavem Janíkem na bronzové příčce. „Není jednoduché spojovat manažerskou práci se závoděním, ale tohle jsem si opravdu užil. Vytrvalostní závody jsou o strategii, plánování a dokonalé přípravě. Konkurence je navíc velmi silná, takže třetí místo v Endurance je náš další cenný skalp,“ vysvětluje Václav Janík.
Vedení týmu myslí také na budoucnost, a proto se věnuje výchově a přípravě mladých talentovaných jezdců. Pod záštitou společnosti ORLEN vznikl nový program Junior ORLEN Team, jehož členové se účastní formulového seriálu F4 Central European Zone a populárního Clio Cupu. „Musíme si pochopitelně vychovávat své nástupce, je to logické pokračování naší práce. V Clio Cupu za nás startuje Julian Śmiechowski, který dokončil sezónu na pátém místě. Frantiszek Halatnik obsadil v F4 CEZ desáté místo, ale nutno podotknout, že po nehodě v Mostě sezonu předčasně ukončil,“ pokračuje Václav Janík s hodnocením letošní sezóny.
V současné době získává stále větší popularitu Esport a virtuální závody se staly novou výzvou týmu. Loňská sezóna v seriálu Mercedes-Benz Virtual GP byla premiérová, v letošním roce hájil barvy týmu Tomáš Hora a Petr Hermoch. V závěrečném klání na legendárním japonském okruhu Suzuka si dojel Tomáš Hora pro 9. místo, 11. pozice patřila Petrovi Hermochovi. V hodnocení týmu obsadil Janík Motorsport celkově skvělou čtvrtou příčku.
Úspěšnou okruhovou sezónu završil tým Václava Janíka účastí na prestižní motoristické olympiádě FIA Motorsport Games, která proběhla koncem října ve Valencii. „To byla sladká tečka. České barvy v okruhové části FIA Motorsport Games hájil Adam Kout s naší Elantrou, a i když ho soupeři poslali dvakrát mimo trať, dokázal se vrátit zpátky do boje o stupně vítězů. Z Valencie si nakonec odvezl bronz,“ dodává závěrem Václav Janík.
Letošní sezóna teprve doznívá, ale už nyní probíhá příprava té nadcházející. Náročná práce tak nikdy nekončí, v zimní pauze přichází na řadu především manažerská činnost. A není divu, protože kompletní tým Janík Motorsport se dnes skládá ze sedmi stálých členů, téměř dvacítky externistů, dvanácti profesionálních jezdců a patnácti gentlemanů. A kromě závodů je v každoročním programu zhruba dvacet akcí pro partnery a účast v Eco Rallye.
Závodní tým Janík Motorsport má za sebou také velmi úspěšnou sezónu v závodech do vrchu. Kvarteto jezdců startovalo v našem domácím šampionátu, David Dědek hostoval také na několika evropských podnicích. Nejcennější trofeje vybojoval majitel týmu Václav Janík, který se může pyšnit titulem absolutního mistra České a Slovenské republiky.
Kromě tohoto titulu získal Václav Janík mistrovskou trofej také v hodnocení kategorie 2 a rovněž ve skupině E2-SC. „Závody do vrchu pro mě byly vždy velkou výzvou, obzvlášť v nejsilnější třílitrové třídě. Užil jsem si to, ale musím přiznat, že to nebyla snadná sezóna. Měli jsme problém s motorem u mojí Normy, který odešel na Čiernom Balogu. Do dalšího závodu zbývaly necelé dva týdny, museli jsme sehnat a namontovat nový agregát a popravdě jsem nevěřil, že to stihneme. Podařilo se, ale vyzkoušet jsme ho nestihli. A při první tréninkové jízdě na závěrečné Pezinské Babě auto přestalo jet. Myslel jsem, že je konec, ale naštěstí to byl jen vypadlý konektor od cívky. Vyhrál jsem oba poslední závody a z titulu mám pochopitelně velkou radost,“ zhodnotil závěr sezóny Václav Janík.
Mezi deset nejlepších jezdců absolutního pořadí se dostal ještě David Dědek, který obsadil 9. příčku. Nutno ale podotknout, že nemohl ze zdravotních důvodů odjet všechny plánované podniky. Přesto obsadil ve třídě E2-SC-2000 konečné druhé místo. Stupně vítězů pak doplnil jeho týmový kolega Jiří Svoboda. „Záměrem letošní sezóny byla účast v kompletním seriálu domácího mistrovství a příprava na evropský šampionát v příštím roce. Víceméně to tak i vyšlo, i když zdravotní komplikace přišly zrovna v období, kdy bylo několik závodů rychle za sebou. Tím pro mě skončila šance na první místo ve dvoulitrech, ale za druhou příčku jsem rád. V Evropě jsme neměli ambice na celkový výsledek, chtěl jsem si vyzkoušet některé tratě a dostat se do Top10 v absolutním pořadí. Na kompletní evropský šampionát se chceme zaměřit v příštím roce,“ poodhalil své plány David Dědek.
Skvělé výsledky svých kolegů doplnil v hodnocení kategorie 1 (uzavřené vozy), Jakub Šrámek. Nejmladší člen „vrchařského“ týmu soutěžil s vozem Renault Clio Sport a ve skupině 5 vybojoval vítězství. „Sezónu jsem si opravdu užil a jsem víc než spokojený. Moc se mně líbily slovenské podniky, byla to skvělá příležitost svést se i na jiných tratích. Taky jsme si parádně zazávodili s Jindrou Pluhařem a Lukášem Müllerem. Příští rok se chystám postoupit o třídu výš a doufám, že se mi bude dařit i se silnějším vozem,“ doplnil krátce Jakub Šrámek.
Motoristická sezóna roku 2024 je u konce a tým Janík Motorsport si ji do své historie může zapsat zlatým písmem. Vavříny z okruhů i závodů do vrchu potvrzují kvality jezdců i profesionalitu šternberského týmu. Zimní přestávka bude krátká a už nyní probíhají přípravy na sezónu nadcházející.
TRIUMF TÝMU JANÍK MOTORSPORT V ROCE 2023
Janík Motorsport i v roce 2023 sklízel vavříny na evropských i českých okruzích. Okruhovou sezónu můžeme rozdělit do tří kategorií - TCR Eastern Europe, ESET Cup Series a poloprofesionální „Le Série“ a Carbonia Cup.
Největší úspěchy tým posbíral v TCR Eastern Europe, které je také nejprestižnějším okruhovým šampionátem, do kterého v roce 2023 zasáhl.
Pohled na týmovou sestavu vzbuzoval už před sezónou velká očekávání. Maťa Homolu, který je týmovou jistotou, doplnili velezkušený, ale poslední roky v závodech absentující Adam Kout a mladý, před sezónou ještě ne osmnáctiletý motokárista Carlo Czepiel.
Že budou týmová auta a závodníci hodně vidět jsme ukázali hned v prvním závodním víkendu na Oscherslebenu. Druhý závodní víkend jsme začali možná ještě větší dominancí, než ten první, když naši závodníci zcela ovládli kvalifikaci a zajistili si přední tři místa na startovním roštu prvního závodu. Bohužel se ale nedokázali vyhnout několika kolizím, které start provázely, a po propadu v pořadí se závod proměnil spíš v boj o získání co nejvíce ztracených pozic. Super úspěšná kvalifikace na Hungaroringu přinesla našim závodníkům vysoké kompenzační závaží pro třetí závodní víkend na Red Bull Ringu, což znamenalo menší konkurenceschopnost aut. I přes to si Maťo dojel pro jedno pódium a uzavřel první polovinu sezóny jako lídr průběžného pořadí.
Svou pozici si výrazně upevnil ve svém chrámu - Slovakia Ringu - na začátku června. Po suverénním vítězství v prvním závodě startoval do toho druhého z osmého místa. Velmi brzy se dostal až za vedoucího závodníka. Vědom si jeho desetisekundové penalizace a ostrých loktů ale podnikl jen pár pokusů o předjetí, které nepřinesly kýžený efekt. I přes to, že cílem projel jako druhý, byl Maťo díky zmíněné penalizaci klasifikován jako vítěz závodu a udělal obrovský krok k titulu. Na stupně vítězů se na Slovakia Ringu vrátil také Carlo Czepiel. Po třetím místě v kvalifikaci a čtvrtém v prvním závodě si v tom druhém vyjel třetí příčku. Jen Adamu Koutovi se při čtvrté zastávce série TCR Eastern Europe moc nedařilo a byl jediným z jezdecké sestavy, kdo neodjížděl spokojen.
O to větší radost prožíval na následujícím závodním víkendu v Mostě, který je pro něho domácím okruhem a kde oslavil své první vítězství v šampionátu. Jeho výsledek byl o to cennější, že jel vůbec svůj první závod s Elantrou na mokré trati. Hlavní zprávou mosteckého víkendu ale byl zisk titulu v TCR Eastern Europe mezi závodníky, který si díky třetímu a druhému místu jeden víkend před koncem sezóny pojistil Maťo Homola. Je to pro něho první velký titul po dlouhých dvanácti letech. I on si splnil svůj hlavní sezónní cíl, kterým bylo probojovat se na TCR World Ranking Final, což je po konci FIA WTCR největší událost ve světě TCR. Díky bodům z TCR Eastern Europe má Maťo své místo na této akci zaručené.
Pro poslední závodní víkend v Brně zbývalo zabojovat o prvenství v týmovém hodnocení a také o druhé místo mezi závodníky, které měl stále na dosah Adam Kout. A ikdyž podal skvělý výkon podtržený druhým místem ve druhé jízdě, skončil v celkovém hodnocení nakonec třetí, což je ale pořád perfektní výsledek.
Sezóna v TCR Eastern Europe pro nás tedy byla velice úspěšná. Naši závodníci najeli během sezóny dostatek bodů k tomu, abychom obhájili týmový šampionát a díky Maťu Homolovi jsme získali i ten mezi závodníky, Adam Kout byl klasifikován jako třetí nejlepší jezdec a Carlo Czepiel jako druhý nejlepší junior.
Stejně můžeme hovořit také o účasti v ESET Cupu, kde Václav Janík získal s vozem KTM X-Bow GTX titul ve vytrvalostních závodech ve své třídě GTX. Sezóna se ale v určité fázi vyvíjela trochu divočeji, než ta v TCR Eastern Europe.
Po úspěšném podniku na Hungaroringu, kde Václav zvítězil ve vytrvalostním závodě a Tomáš Konvička dojel pátý a čtvrtý v závodech sprintových, přišla studená sprcha. Přímo továrna KTM nám doporučila s vozem do odvolání nestartovat kvůli zvýšenému riziku požáru. Z víkendu na Red Bull Ringu jsme se tedy odhlásili a čekali, jak se situace bude dál vyvíjet.
Pauza do dalšího závodního víkendu v Mostě byla naštěstí dostatečně dlouhá, problém se podařilo vyřešit a my jsme se zase objevili na startu. A byl to návrat vskutku velkolepý. Václav Janík vyhrál obě dvě kvalifikace i oba dva sprintové závody. Spolu s Petrem Majerem potom ovládli i hodinovou vytrvalost.
V celkovém hodnocení vytrvalosti se Václav před posledním podnikem sezóny nacházel na druhém místě. Závod v Brně tedy sliboval pěkný souboj. Nakonec k němu ale nedošlo, protože konkurenční KTM mělo nehodu, kvůli které musela jeho posádka odstoupit. Václav Janík si tak v klidu dojel pro titul vytrvalostního mistra ESET Cupu pro rok 2023.
Poslední kapitolou okruhového závodění v roce 2023 byly amatérské a poloprofesionální série, které dávají možnost širšímu spektru i amatérských závodníků okusit závodní svět. Nastoupili jsme celkem do třech těchto sérií.
První z nich je třídílná série 4 Hours Most, díky které jsme nemuseli čekat na začátek okruhové sezóny až do dubna. První podnik se totiž odehrál už v lednu. Během dvou závodů jsme na závodní dráze odprezentovali tři naše vozy Hyundai i30N, za jejichž volanty se vystřídalo celkem sedm závodníků, kteří si připsali několik pódiových umístění.
Další sérií, do které jsme zasáhli, byla vytrvalostní “Le” série. Jedná se o šesti a osmi hodinové závody plus kratší, vložené, závody. Tato série je velmi oblíbená hlavně u našich gentleman závodníků. Do závodů nasazujeme týmové vozy KTM X-Bow R. Kalendář sestává ze dvou závodů v Brně a dvou v Mostě.
Janík Motorsport se ukázal i ve velmi oblíbeném poloprofesionálním závodním seriálu HANKOOK CARBONIA CUP 2023. Jezdecké složení Petr Koukola, Tomáš Ticháček, vozový park KTM X-Bow GTX, KTM X-Bow R, Hyundai Elantra N TCR, okruhy Brno, Slovakia Ring, Most.
Také tým ORLEN Janík Motorsport má za sebou další, v pořadí už osmadvacátou, sezónu v závodech do vrchu. A také rok 2023 budeme hodnotit jako úspěšný. Václav Janík se i přes neúčast na jednom podniku stal vicemistrem České republiky.
Do vrchařské sezóny zasáhlo pět vozů laděných do dobře známých červeno-bílých, případně červeno-modrých barev a tím pádem také pět závodníků. Dvě Normy M20 FC řídili Václav Janík a David Dědek, Lolu B02/50 Jiří Svoboda, Hyundai Elantru N TCR Jaromír Malý a KTM X-Bow GTX Karel Hubáček. Ten ale oproti původnímu plánu absolvoval pouze domácí podnik ECCE Homo.
Zbytek sezóny můžeme rozdělit do doby před ECCE Homo a po ECCE Homo. Před domácím podnikem jsme odjeli tři závodní víkendy. Sezónní otvírák hostil Masarykův okruh, na kterém jsme předtím tři dny testovali. Do prvního závodního víkendu tedy naši závodníci vstupovali skvěle rozjetí, což se projevilo i na výsledcích, které se jen blýskaly pódiovými umístěními. David Dědek dvakrát vyhrál svou třídu, Václav Janík a Jiří Svoboda dojeli dvakrát druzí a Jaromír Malý zapsal v sobotu bronz a v neděli ještě rozšířil týmovou sbírku stříbrných medailí.
Kompletní sbírku cenných kovů jsme si do týmových garáží přivezli i ze Zámeckého Vrchu. Václav Janík vylepšil svůj výsledek z Brna a z Náměště nad Oslavou si odvezl dvě vítězné trofeje ve třídě a absolutně skončil dvakrát druhý. David Dědek přidal dvě stříbrná umístění, která v absolutním pořadí znamenala desáté a sedmé místo. Dvě stříbra přivezl do týmové vitríny také Jiří Svoboda. Jaromír Malý dojel třetí a čtvrtý.
Ústecká 21 viděla další dominantní výkony Václava Janíka, který znovu dvakrát ovládl svou třídu a v celkovém hodnocení byl dvakrát druhý. Dařilo se i Davidu Dědkovi, který dojel třetí a první ve své třídě a v celkovém hodnocení dvanáctý a desátý. Jiří Svoboda přidal dva bronzy ve třídě.
Poslední dva podniky sezóny hostilo Vrbno pod Pradědem a Lanškroun. Zatímco ze severu Moravy jsme si ještě přivezli dost pódiových umístění, završení sezóny se nám úplně podle představ nevydařilo. Ale popořádku. Václav Janík na Vrbenském vrchu suverénně ovládl svou třídu a celkově dojel dvakrát druhý, David Dědek přidal dvě druhá místa ve třídě a Jaromír Malý zapsal dvě čtvrtá.
Celkový průběh sezóny si asi zasloužil trochu lepší zakončení. Albrechtický kopec v Lanškrouně k nám ale nebyl tak přívětivý. Úmorné vedro jen dokreslovalo kolorit posledního závodu sezóny, kdy jediný Václav Janík vystoupal oba dva dny na pódium. V sobotu zajel druhé místo a v neděli třetí. Nedělní výsledek mohl být ještě lepší nebýt závady na vozidle. David Dědek dojel dvakrát osmý a Jiří Svoboda sedmý a pátý.
Další okruhová a kopcová sezóna je za námi. Děkujeme za spolupráci všem partnerům, bez kterých by naše závodní aktivity určitě nemohly být takto rozmanité a pestré a bez kterých bychom jistě nezažívali tak úspěšné sezóny, jako byla ta právě skončená.
SUPER ÚSPĚŠNÁ SEZÓNA PLNÁ TROFEJÍ
Okruhová sezóna 2022 v podání týmu Hyundai Janík Motorsport by se dala rozdělit do tří částí. Tou nejzvučnější je bezpochyby druhý nejprestižnější šampionát vozů TCR - TCR Europe. Potom regionální šampionát stejné specifikace - TCR Eastern Europe. A do třetice takzvaná Le Série složená ze čtyř vytrvalostních závodů.
Do své druhé sezóny TCR Europe nasadil tým, stejně jako do té první, dva vozy. Jen se již nejednalo o Hyundai i30N TCR, ale o zbrusu nové Hyundai Elantra N TCR. Jezdecké složení pro sérii TCR Europe zůstalo i v tomto roce stejné - Jáchym Galáš opět jako člen juniorského programu Hyundai Motorsport a ambasador Hyundai Slovensko Maťo Homola
Dva speciály Hyundai Elantra N TCR se týmu podařilo převzít až začátkem dubna, těsně před startem TCR Eastern Europe, jehož první víkend na Hungaroringu měl být také prvním testem nové techniky.
Nejvýraznější zápis do kronik TCR Europe udělal tým díky svým pilotům bezpochyby při třetím závodním víkendu v belgickém Spa-Francorchamps. Maťo Homola sice v prvním závodě znovu zapsal DNF, ale do druhého startoval díky kvalifikačnímu výsledku jako třetí a dokázal dojet na skvělém druhém místě. A bezpochyby nejlepší víkend celé sezóny pečetil Jáchym Galáš. V prvním závodě dojel devátý. Do druhého startoval z pole position a stylem start cíl ho ovládl, což pro něho byl velmi speciální moment nejen z toho pohledu, že vyhrál svůj první závod v TCR Europe.
Po závodním víkendu na Nürburgringu si Maťo Homola poranil ruku a bylo jasné, že se už do své Elantry neposadí. A tak bylo potřeba vyřešit, kdo po zbytek sezóny volnou sedačku obsadí. Pro závodní víkend na legendární italské Monze to byl majitel týmu Václav Janík, pro kterého se mělo jednat o vůbec první kilometry v Hyundai Elantra N TCR. I přes hodně rozmanité podmínky během jednotlivých jízd se Václav sžíval s autem i okruhem poměrně zdatně a jízdu od jízdy vylepšoval své umístění.
Finále TCR Europe přineslo jednak další střídání za volantem Maťovy Elantry, ale také možný boj Jáchyma Galáše o celkové páté místo v šampionátu. Do volné sedačky tentokrát usedl Maťův krajan Samuel Sládečka. A jeho čtrnácté místo ve druhém závodě bylo, vzhledem ke všem okolnostem, zajímavým výsledkem. Jáchymovi boj o TOP5 v celkovém pořadí TCR Europe 2022 bohužel nevyšel. Šesté a desáté místo znamenaly dvaatřicet bodů a celkové deváté místo v TCR Europe 2022. Maťo Homola, pro kterého se jednalo o sezónu hodnou vytěsnění z paměti, byl za celý rok klasifikován jako čtrnáctý.
Do regionálního šampionátu TCR Eastern Europe vstoupil tým se dvěma Hyundai i30N TCR a v jezdeckém složení Václav Janík, Petr Semerád. Václav, který měl v plánu jet sezónu v režimu race by race, nakonec mimo prvních dvou závodů na Hungaroringu bodoval v každé ze zbývajících jízd, čtyřikrát stanul na pódiu a posbíral celkem 106 bodů. To mu vyneslo čtvrté místo v celkové klasifikaci seriálu a druhé místo v kategorii Trophy pro vozy starší specifikace - a taky jednu z týmových trofejí na slavnostním večeru.
Ještě o něco lépe se vedlo Petru Semerádovi, který se na okruhy vrátil po delší době v rally, mimo jiné díky podpoře programu ESET RaceStar, který organizuje promotér seriálu Josef Křenek. Kromě jednoho bodoval Petr v každém závodě, osmkrát stanul na pódiu, jeden závod vyhrál, jednou si vyjel pole position a ve čtyřech závodech stanovil nejrychlejší kolo. Díky tomu bojoval až do posledních kol sezóny o titul. Nakonec skončil, i dílem velké smůly, těsně druhý. A Petrova sezónní bilance? Celkem pět trofejí - za druhé místo v TCR Eastern Europe, za druhé místo v Mistrovství České republiky v cestovních vozech, za třetí místo v TCR Eastern Europe v kategorii Trophy a za první místo v rámci hodnocení juniorů. Jako druhý nejlepší junior navíc Petr bodoval napříč celým ESET Cupem, v rámci jehož víkendů se, až na jednu výjimku, TCR Eastern Europe jelo.
Výše zmíněné úspěchy se samozřejmě podepsaly i na celkovém pořadí týmů. Náš tým Hyundai Janík Motorsport se už před posledním závodem sezóny stal vítězem v hodnocení týmů jak v absolutním pořadí, tak i v kategorii Trophy.
Týmoví okruháři se v roce 2022 zúčastnili také vytrvalostní série závodů. Stálicemi v sedačce jednoho ze dvou vozů KTM X-Bow byli Martin Kalvas a Milan Haboň, kteří odjeli celou sezónu a zajistili si celkové druhé místo v celém seriálu.
Také za volanty speciálů v bílo, případně modro červených týmových barvách, usedlo celkem pět závodníků – „vrchařů“. Vedle majitele týmu Václava Janíka ještě David Dědek, Jiří Svoboda, Marek Rybníček a Jaromír Malý. Týmoví závodníci se v součtu zúčastnili osmi podniků Mistrovství České republiky i Evropy.
Sezónu otevřel Brněnský Drak 2022, který byl prvním závodem mezinárodního devítidílného Maverick Hill Climb Czech 2022 a zároveň prvním závodem České trofeje. A hned na konci první akce sezóny se týmová garáž jen blýskala drahými kovy. Jiří Svoboda si v monopostu Lola B03/51 dojel pro celkové třetí místo. David Dědek a Marek Rybníček přidali každý po dvou stříbrech. A zlatou pečeť dal víkendu Václav Janík. Ten při své premiéře v Hyundai i30N TCR ovládl oba dva závody ve skupině 3, což byl zároveň historický zápis v závodech do vrchu pro značku Hyundai.
Pátý letošní týmový vrchař, Jaromír Malý, si svou premiéru za volantem Hyundai i30N TCR, ale zároveň i v závodech do vrchu, odkroutil v Náměšti nad Oslavou v rámci MANN-FILTER Zámeckého vrchu 2022.
Vrchařská sezóna 2022 vyvrcholila v polovině října tam, kde na začátku dubna začala, a to na Masarykově okruhu v Brně. A stejně jako v sezónním prologu, tak i v jejím epilogu se tým dočkal několika pódiových umístění. Marek Rybníček za volantem Nova Proto NP 01 a Václav Janík ve vypůjčeném KTM X- BOW GTX od Marka Rybníčka dojeli shodně druzí ve svých skupinách. David Dědek s Normou M20FC svou skupinu vyhrál a absolutně dojel na pátém místě. Jiří Svoboda s Lolou B02/50 poslední závod sezóny bohužel nedokončil.
Při pohledu na výsledky jednotlivých závodů je jasné, že nejcennější sbírku pohárů posbíral po českých a moravských kopcích Marek Rybníček. Celkově si v roce 2022 díky svým výkonům vyjel první místo ve skupině 2 a v kategorii 1. V absolutním hodnocení Mistrovství České republiky mu patří stříbrná příčka. V kategorii 1 byli hodnoceni ještě Václav Janík (8.) a Jaromír Malý (12.). V kategorii 2 potom David Dědek na šestém a Jiří Svoboda na dvanáctém místě. A na závěr pohled do absolutního pořadí. David Dědek skončil šestý, Jiří Svoboda jedenáctý, Václav Janík sedmnáctý a Jaromír Malý dvaadvacátý.
TÝM JANÍK MOTORSPORT ÚSPĚŠNÝ PŘI PREMIÉŘE V SÉRII TCR EUROPE 2021
Evropská okruhová scéna v kategorii závodů cestovních vozů nabízí již několik sezón velmi kvalitní prostředí v podobě okruhové série TCR Europe, která má velkou oblibu mezi závodními jezdci i motoristickými příznivci. V letošní sezóně do tohoto seriálu vstoupili i náš tým Janík Motorsport s dvojicí závodních speciálů Hyundai i30 N TCR a česko-slovenským duem závodních jezdců Jáchymem Galášem a Maťo Homolou.
Sedmero závodních okruhů hostilo účastníky TCR Europe 2021 na slavných místech motoristické historie – do Spa-Francorchaps, do Monzy či na Nürburgring. V početné konkurenci zkušených jezdců i závodních týmů s tovární podporou se musel vypořádat i Janík Motorsport.
V belgickém Spa-Francorchaps zazářil druhým místem ve druhém závodě víkendu Maťo Homola, který pro náš tým zajistil premiérové pódiové umístění sezóny. Jáchym Galáš se zase zasloužil o úspěch v následujícím závodě na německém Nürburgringu při těsném souboji o stupně vítězů, kdy nakonec rozhodla necelá vteřina o jeho konečné páté příčce v závodě.
Rostoucí výsledková tendence vrcholila při posledním závodním víkendu v italské Monze. Rychlost dokázal zkrotit především skvěle jedoucí Maťo Homola, který zajistil v druhém závodě italského víkendu premiérové vítězství v TCR Europe. Náš tým tak dokázal zaujmout konečnou sedmou příčku v hodnocení týmů v 15tičlenné konkurenci. Maťo Homola se nakonec umístil na třináctém místě v celkovém hodnocení jezdců a jeho týmový kolega Jáchym Galáš získal místo sedmnácté. Navíc získal druhé místo v prestižním hodnocení mladých jezdců do 23 let v seriálu TCR Europe.
Ani v roce 2021 nechyběl šternberský tým Nutrend Racing na přírodních tratích závodů do vrchu. Tato disciplína je „součástí týmové DNA“ a tak se i letos se svými speciály objevovali jezdci na domácích i evropských tratích. Ve vrchařských speciálech nás zastupovali jezdci Václav Janík, Jiří Svoboda a David Dědek. Tato trojice se zaměřila na starty v mezinárodním poháru FIA, který nakonec tvořila jen trojice závodů.
Tyto závody měly vždy rozdílné průběhy, ať už kvůli profilu tratě nebo podmínkám, které panovaly. 18 km a mokré Trento Bondone, kluzká polská Zaluž a krátký, necelé 2 km dlouhý Osnabrück. To byl výčet tratí pro rok 2021.
Nutrend Racingu se podařilo splnit vše, a tak se dle předpokladu rozhodovalo o výsledku celé sezóny v posledním německém závodě, kde bojoval Václav Janík o celkové prvenství v kategorii II s Francouzem Petitem a David Dědek s Jiřím Svobodou soupeřili o konečné třetí místo. Tým se zúčastnil kompletním programu FIA poháru a podařilo se mu dokončit všechny tři náročné závody. V konečném hodnocení získali jezdci druhé, třetí a čtvrté místo v kategorii II, což je výsledek, který těšil jak jezdce, tak celý náš tým.
Další reprezentanti bodovali ve svých šampionátech. Marek Rybníček s KTM GTX dominoval v Maverick Hill Climb Czech. Aleš Gansdorfer s MTX 1-01 vyhrál FIA Historic Championship a ani posádky ve vytrvalostních závodech Kramp Endurance se nenechaly zahanbit a odnesly si tak treří absolutní místo.
START NOVÉ KAPITOLY S PODPOROU AUTOKLUBU ČR
Sezóna 2020 byla pro všechna odvětví poznamenána situací pandemie covid-19. Začátek sezóny se tak reálně uskutečnil až v červnu a zrušeny byly především FIA evropské závody automobilů do vrchu.
I přes nelehkou situaci náš tým vstoupil do nové kapitoly, a to s projektem ACCR Czech Talent Team, který probíhal přímo pod záštitou Autoklubu ČR. Projekt byl zaměřený na vůz kategorie TCR – Hyundai i30 N TCR a zároveň probíhala přímá spolupráce s Hyundai Motorsport. Jednalo se také o zaměření na juniorské talentované jezdce. Pro začátek projektu padla volba na šampionát vozů TCR, který se konal během osmi závodů na čtyřech závodních okruzích. TCR Eastern Europe tak náš tým zavedl na chorvatský Grobnik, slovenský Slovakia Ring, domácí Masarykův okruh a závěrečný maďarský Hungaroring.
Další okruhové aktivity týmu probíhaly i nadále s vozem Norma M30 LMP3. Za jejím volantem se během závodů Central European Zone střídalo kvarteto týmových jezdců. Petr Lisa se soustředil na sprintové závody a sezónu uzavřel druhým místem. Vytrvalostní závody si jako svojí specializaci vybral Tomáš Konvička a obsadil též stříbrnou příčku. Závod na Hungaroringu absolvovala ve vytrvalostní sérii i dvojice Václav Janík a mladý talentovaný maďarský jezdec Balász Volentér. Společně získali absolutní vítězství v hodinovém závodě a slavili tak na závěr sezóny velký úspěch.
Mimo okruhové aktivity jsme v této sezóně startovali v domácím šampionátu MMČR automobilových závodů do vrchu. Nejlepšího výsledku dosáhl Václav Janík, a to se třetím místem absolutního hodnocení. Jeho sezóna byla poznamenána především technickými problémy na jejím začátku. Marek Rybníček, velmi zkušený jezdec a nováček týmu, vybojoval s vozem Škoda Fabia R5 třetí místo v kategorii 1. Jiří Svoboda během sezóny několikrát usedl do formule F3000 Lola B03/51 a se ziskem 51 bodů získal třetí místo v hodnocení E2-SS. Premiérovou sezónu v týmu si odbyl David Dědek, který sedlal a krásně po kopcích vodil vůz Norma M20FC a získal šestou pozici v hodnocení E2-SC.
Dalším šampionátem, který náš tým v sezóně 2020 absolvoval, byl Carbonia Cup, kde startovali hned dva jezdci. Martin Kalvas letošní závody absolvoval s vozem Norma M20FC a v kategorii C2 si po závodech na Slovakia Ringu a v Mostě vybojoval druhé místo. Na slovenské štaci jej doplnil s KTM X-BOW R Milan Haboň, který na tomto závodě obsadil při své premiéře bronzovou příčku v kategorii C5.
OKRUHOVÉ ÚSPĚCHY A ZISK TITULU MISTRA ČR
Sezónu 2019 odstartoval náš tým Nutrend Racing v mezinárodním vrchařském šampionátu FIA Cup, stejně jako v okruhovém mistrovství Zóny střední Evropy a absolvoval i velký comeback do domácího mistrovství automobilových závodů do vrchu. Z obou těchto šampionátů si v součtu sezóny naši jezdci odvezli hned několik titulů a umístění na čelních příčkách absolutního hodnocení.
Zprvu podceňovaný nováček, který se postupně vypracoval na zkušeného matadora s několika vítězstvími. Tak by se dalo ve zkratce shrnout působení našeho týmu Nutrend Racing v okruhovém šampionátu. V celkovém hodnocení divize D5 týmu přísluší prvenství ve sprintových závodech, stejně jako vítězství a třetí místo v hodnocení vytrvalostních závodů. Tyto úspěchy byly navíc doplněny i zisky předních příček v mezinárodním šampionátu České republiky, a to jak hodnocení třídy a divize, tak také premiérově v absolutním hodnocení.
Ani v letošním roce jsme neopomněli na doplňkové závody pro své partnery a zákazníky. Zorganizovali jsme hned několik, jezdci velmi oblíbených, testovacích dní a tým opět startoval v kompletní sezóně seriálu Makpak Endurance, kde vybojoval čtvrtou pozici absolutního hodnocení z více jak třiceti účinkujících vozů.
PREMIÉRA VOZU LMP3 V ČR A ŽIVOTNÍ ÚSPĚCH
NA LEGENDÁRNÍM PODNIKU ECCE HOMO
Do našeho týmu znovu přibyla nová závodní technika – Norma LMP3, vůz, který má své kořeny ve slavné sérii LeMans. Naším cíle do sezóny 2018 byla účast s tímto vozem především na okruhových závodech v rámci série FIA Zóna střední Evropy a domácího mistrovství MMČR.
Náš tým Nutrend Racing stejně jako v minulé sezóně slavil hned několik úspěchů jak ve sprintových, tak také ve vytrvalostních závodech divize D5. V celkovém hodnocení této divize obhájili naši jezdci s vozem LMP3 první místo ve vytrvalosti a tento úspěch pak doplnili další týmoví jezdci ve sprintu jak s vozem Norma M20 FC, tak i s vozem Norma LMP3. Postupně obsadili druhou, třetí a čtvrtou pozici divize D5.
I přes nabitý okruhový program jsme nezanedbávali ani vrchařský mezinárodní šampionát FIA International Hill Climb Cup, jehož vrcholem bylo právě domácí Ecce Homo Šternberk, kde se Václav Janík nesmazatelně zapsal do historie tohoto závodu. Postaral se totiž o nový český traťový rekord a dosáhl naprosto famózního úspěchu v podobě druhého místa absolutního pořadí, kde podlehl pouze nejrychlejšímu italskému jezdci Christianu Merlimu. Ecce Homo se tak stalo splněním velkého snu! Sedmý titul šampionátu FIA Hill Climb Cup v řadě, který jsme v letošním ročníku vrchařských závodů opět obhájili, byl už jen další odměnou celému týmu za jejich precizní práci v letošní sezóně.
Během svých závodních pauz se náš tým věnoval především svým partnerům a zákazníkům, pro které v průběhu roku zorganizoval hned několik velmi oblíbených testovacích dní a zúčastnil se jarního a podzimního vytrvalostního podniku Makpak Endurance Le Brno, kde startoval s oblíbenými vozy KTM X-BOW a BMW M3 GT4.
ROZŠÍŘENÍ ZÁVODNÍ TECHNIKY A OBHAJOBA PRVENSTVÍ
VE VRCHAŘSKÝCH I OKRUHOVÝCH PODNICÍCH
V sezóně 2017 se náš tým rozrostl o další francouzský prototyp Norma M20FC, pyšnící se tentokrát nejnovější okruhovou specifikací a závodním motorem Honda. S tímto vozem, určeným pro šampionát FIA Zóna střední Evropy a MMČR automobilových závodů na okruzích, startoval Václav Janík spolu s nejmladším členem týmu Tomášem Koreným. Ve všech vytrvalostních závodech, ve kterých tato dvojice startovala, brala maximální počet bodů jak za vítězství ve své divizi, tak za absolutní pořadí.
Velký úspěch tým slavil i ve sprintových závodech divize D5, kde titul patřil Václavu Janíkovi. Dvojici pak doplnil další týmový jezdec Jiří Svoboda, který si ve sprintových závodech dojel pro druhou příčku divize D5.
Úspěch, který náš tým sklízel na okruzích, však nebránil tomu, aby náš tým bodoval také ve vrchařském mezinárodním šampionátu FIA International Hill Climb Cup. První polovinu závodní sezóny odjel Václav Janík bez zaváhání a s maximálním počtem mistrovských bodů. Velký náskok mu tak dovolil, aby jel zbytek sezóny „na jistotu“, což se mu vyplatilo a již na předposledním závodě v německém Osnabrücku obhájil šestý titul mezinárodního mistrovství FIA International Hill Climb Cup v řadě! Pozadu rozhodně nezůstal ani Jiří Svoboda, kterému jeho letošní výkony přinesly vynikající druhé místo tohoto mezinárodního šampionátu.
Do sezóny nastoupila i nová tvář. Richard Meixner se představil ve voze Norma M20F a při svém premiérovém závodě dojel v první desítce celkového pořadí. Karel Hubáček se znovu s vozem BMW M3GTR objevil v domácích závodech Ecce Homo Šternberk. Kvůli zdravotnímu stavu Martin Kalvas startoval pouze na Slovakia Ringu. Posléze jej nahradil Martin Kalvas Jr., a to především ve vytvvalostním závodě Le Brno. Dalším naším nováčkem byl Tomáš Konvička. Tomáš se představil v rámci testovacích dnů a poté se postupně vypracoval do sedačky závodního prototypu Norma M20FC.
PÁTÝ TITUL V ŘADĚ A PREMIÉRA V OKRUHOVÝCH PODNICÍCH
Nutrend Racing v sezóně 2016 naprosto ovládl mezinárodní šampionát FIA Hill Climb Cup, když naši týmoví jezdci obsadili hned první 4 pozice v absolutním hodnocení kategorie 2 – formulové vozy.
V polské Zaluži již tradičně odstartovala i vrchařská sezóna a Václav Janík se svým monopostem Norma M20FC dokázal pokořit traťový rekord, podobně tomu bylo i ve slovenské Jahodné. Domácí závod Ecce Homo Šternberk přinesl neskutečné výkony. Václav Janík se jako nejlepší z Čechů zařadil na absolutní pátou příčku, čímž překonal svůj osobní traťový rekord! Ani ve druhé polovině sezóny tým nepolevil. Další zlato a plný počet bodů si Václav Janík přivezl také ze slovinského Gorjanci a německého Osnabrücku. Ve slovinské Lučine opět zazářil a po dramatickém souboji s italskou konkurencí zajel traťový rekord a s předstihem potvrdil již pátý titul Mistra FIA Hill Climb Cupu v řadě! Pozadu však nezůstali ani jezdci dvoulitrů, Petr Trnka a Jiří Svoboda. Trnka v celkovém hodnocení šampionátu získal druhé místo a Jiřímu Svobodovi jeho body stačily na bronzovou příčku.
Nováček týmu Robert Steć v letošním roce osedlal formulový monopost Lola B02/50 a ve své pozici rozhodně nezahálel. V celkovém hodnocení dokázal obsadit čtvrtou příčku.
Karel Hubáček se zúčastnil dvou domácích závodů Ecce Homo Šternberk s vozem BMW M3 GTR. Svoji druhou sezónu absolvoval Martin Kalvas, který v rámci série Carbonia Cup jezdil s vozem KTM X-Box R.
Náš tým čekala i premiéra na okruzích. Václav Janík a Petr Trnka vytvořili dvojici a postavili se na start s vozem Norma M20F. Čekaly na ně závody v Maďarsku, Slovensku a v České republice. I přes seznamovací sezónu s vozem byli jezdci schopni dosáhnout na přední příčky startovního pole a ve výsledném hodnocení dosáhli na zlato v hodnocení vytrvalostních závodů v rámci šampionátu Zóny střední Evropy.
NOVÁ TECHNIKA A OPĚT TRIUMF V EVROPSKÉM POHÁRU
Sezóna 2015 byla pro Nutrend Racing přelomová. Největší změnou byl totiž přechod z formulového vozu Lola B02/50 na francouzský prototyp nejnovější specifikace Norma M20FC s turbo motorem. Náš druhý jezdec Jiří Svoboda sice nedostal nový vůz, ale dočkal se vylepšeného motoru Honda v jeho prototypu Norma M20F. Tým doplnil Petr Trnka, který ze své Gloria C8F přesedlal do dvoulitrovky Norma M20FC.
I letos nás čekala série FIA International Hill Climb Cup, která nás zavedla na závody v Itálii, Polsku, Slovinsku, Slovensku, Německu a Rakousku.
Václav Janík ale první dva závody startoval s formulí Lola B02/50. Po přejití na nový vůz se s ním rychle sžil a po zbytek sezóny zajížděl osobní traťové rekordy. Dokonce se mu v nejnáročnějších italských závodech dařilo obsazovat top příčky v absolutním hodnocení FIA Hill Climb Cupu. V součtu bodů to nakonec v závěru sezóny opět znamenalo triumf v Evropskému poháru.
Dařilo se i nováčkovi Petrovi Trnkovi, který s Normou M20FC vybojoval celkové třetí místo a Jiří Svoboda v hodnocení FIA Cupu skončil na místě pátém. Karel Hubáček se s vozem BMW M3 GTR zúčastnil pouze dvou domácích závodů Ecce Homo Šternberk. I díky intenzivnějšímu testování v této sezóně dokázal na této domácí trati opakovaně zajet své nejlepší časy a stále posouval hranice své i vozu. Svoji první sezónu odjel i Martin Kalvas s KTM X-BOW R v seriálu Carbonia Cup a hned získal skvělou druhou příčku v kategorii KTM X-BOW. Mimo tento úspěch si se svým týmem vyjel i druhé místo v kategorii ve vytrvalostním závodě 9h Le Brno a v průběhu sezóny úspěšně absolvoval test formulového vozu Lola B02/50.
TŘETÍ TRIUMF V EVROPSKÉM POHÁRU
Stejně jako minulá sezóna, tak i ročník 2014 znamenal pro náš tým Nutrend Racing především obhajobu Evropského poháru v závodech automobilů do vrchu. Tým svoji účast ve FIA Hill Climb Cup 2014 odstartoval způsobem hodným dvojnásobného vítěze tohoto poháru, kdy při prvním závodě v polské Záluzi Václav Janík se svým vozem Lola B02/50 stanovil nový traťový rekord a dojel na absolutním prvním místě. Svůj triumf pak ještě zopakoval ve slovenské Jahodné a slovinském Gorjanci. Skupinu E2-SS s přehledem ovládl i v italském Verzegnisu a Lo Spinu, kde si dojel pro maximálně možný počet bodů. Tato skvělá forma zajistila jezdci s předstihem vynikající úspěch pro celý tým v podobě již třetího titulu v řadě!
Další týmový jezdec Jiří Svoboda se svou Normou M20F nezahálel a v celkovém hodnocení šampionátu se dokázal udržel na výtečné absolutní třetí pozici, kdy dominoval především v rakouském Kitzecku a německém Osnabrücku.
Nutrend Racing bodoval i v domácím mistrovství MMČR. Téměř na všech zúčastněných závodech jsme dokázali obsadit pódiová umístění a v celkovém hodnocení si pak Václav Janík vyjel v absolutním pořadí vynikající třetí pozici a Jiří Svoboda dojel jako vítěz divize 3 do 2000 ccm.
Karel Hubáček se s vozem BMW M3 GTR účastnil celkem tří závodů – absolvoval rakouský Rechberg, domácí podnik Ecce Homo a slovenskou Dobšinou. Všechny tři starty vynesly jezdci výrazný posun svých osobních rekordů.
Týmovým nováčkem se pro letošní sezónu 2014 stal nadějný jezdec Jan Čermák, který se účastnil vybraných závodů s vozem Norma M20 FC. Pro Čermáka byl start v otevřeném monopostu úplnou novinkou a o svých kvalitách dokázal přesvědčit celkem na čtyřech závodech, kterých se zúčastnil.
OBHAJOBA TITULU FIA CHALLENGE
Nutrend Racing chtěl v sezóně 2013 převážně obhájit svůj titul FIA Challenge. I nadále jsme se soustředili na zlepšování výkonnosti formule Lola B02/50, která byla pro novou sezónu osazena zcela novým, silnějším motorem. Síla jezdce i vozu se projevovala již v úvodu sezóny. V prvním závodě na našem území, v Náměšti nad Oslavou, jsme po oba závodní dny dominovali. Na domácím šternberském Ecce Homo Václav Janík podstatně vylepšil svůj osobní rekord a v nejnabitější evropské konkurenci obsadil nádherné sedmé místo. Slovenská Jahodná opět potvrdila ambice Václava Janíka, který zde dokázal vylepšit svůj loňský traťový rekord o téměř dvě vteřiny a osobní maximum o celé tři vteřiny, kdy překonal ostatní jezdce na dalším slovenském závodě v Dobšiné. Dále si Nutrend Racing odvezl pódiová umístění z polské Limanowy, dvakrát ze Slovinska, blýskl se i v Itálii a sezónu zakončil v německém Mickhausenu stříbrnou příčkou. Díky těmto vyrovnaným výsledkům se Václavovi Janíkovi povedlo se ziskem 107,5 bodů obhájit titul FIA Challenge a v MMČR obsadit 2. místo v celkovém hodnocení.
Jiří Svoboda do sezóny 2013 nastoupil se zcela novým vozem Norma M20F ve skupině E2-SC. Ukázalo se, že tento vůz byl vynikající volbou a nejlepší důkazem tak byly dosažené časy, díky kterým se Jiří hned několikrát umístil na prestižních místech skupiny E2-SC, a to jak v rámci MMČR, tak také v hodnocení FIA Challenge. Druhé místo v Náměšti nad Oslavou, stříbrná příčka na domácím Ecce Homo, vítězství v Osnabrücku, Lučine, Gorjanci, Dobšiné a další jsou toho určitě důkazem. Na konci sezóny byl Jiří Svoboda oceněn za výborné čtvrté místo v šampionátu FIA Challenge a po velmi těsném souboji v domácím MMČR vybojoval skvělou druhou příčku.
Karel Hubáček s vozem BMW M3 E92 GTR odjel v sezóně 2013 tři závody. Premiérově startoval na rakouském Rechbergu, domácí Ecce Homo bylo ve znamení zrychlování na již známé trati a pokoření časů z minulých sezón a dalším premiérovým závodem byla rychlá slovenská Dobšiná, která vynesla Hubáčkovi jedenácté místo ve skupině E1.
ZISK TITULU VE FIA CHALLENGE
Prioritou sezóny 2012 se stal mezinárodní šampionát FIA Challenge, ve kterém náš tým startoval s formulovým vozem Lola B02/50. Václav Janík si po dvou sezónách na svůj formulový vůz již zvykl, a díky tomu dokázal dosáhnout na absolutní vítězství hned několikrát. Stal se vítězem závodu ve slovenské Jahodné, německém Glasbachu nebo slovinském Gorjanci. V konečném bodování šampionátu FIA Challenge tak Nutrend Racing získal poslední chybějící titul do sbírky, a trofej FIA za absolutní vítězství ve FIA Challenge.
Náš tým sklízel i úspěchy v domácím šampionátu, ve kterém získal jedno absolutní vítězství a pět druhých míst, což mu v českém mistrovství zajistilo výbornou stříbrnou příčku. Na týmovém voze BMW M3 E92 GTR také proběhly dokončovací práce a vůz absolvoval několik převážně domácích závodů, mezi které patřil Brněnský Drak, šternberské Ecce Homo a slovenská Dobšina. Největší test pak vůz absolvoval na podzim, a to v rámci amatérského vytrvalostního závodu 8h Le Brno.
V úvodu závodní sezóny 2012 uzavřel náš tým spolupráci s Jiřím Svobodou, který byl ve vrchařských závodech nováčkem. Nadějný jezdec se v sezóně 2012 účastnil jednotlivých závodů s vozem Radical SR3 ve skupině C a jeho premiérová sezóna dopadla na výbornou. Jiří dosáhl v rámci domácího mistrovství titul Vicemistra ČR ve skupině C.
ZLATO V POHÁRU TÝMŮ
I nadále se náš tým Nutrend Racing soustředil na evropský šampionát automobilových závodů do vrchu. Václav Janík zůstal u svého cíle z minulé sezóny, a to sžít se s novým formulovým vozem a se stylem jízdy, který tento vůz vyžadoval. Mechanici sbírali zkušenosti ohledně správného nastavení vozu, které se dle typu trati a podmínkám na ní měnilo.
Tým se svými ambicemi zůstával spíše při zemi, ale mezi zkušenými soupeři se dokázal několikrát prosadit a obsadil čtvrtou příčku například ve španělském Al Fitu nebo v italském Trentu Bondone. Na rozdíl od minulé sezóny Václav Janík dosáhl zrychlení téměř v každém závodě. Tým v konečném bodování šampionátu Mistrovství Evropy obsadil absolutní desátou pozici. V seriálu Mezinárodního Mistrovství České republiky jsme pak oproti loňské sezóně zabodovali a získali v celkovém hodnocení vynikající třetí příčku.
Každý rok Mezinárodní automobilová federace FIA vyhlašuje prestižní kategorie mezi závodními týmy s názvem „Pohár týmů“. Ocenění za první místo z ročníku 2011 so odvezl právě náš tým Nutrend Racing. Po ukončení vrchařské sezóny se Václav Janík zúčastnil také dvou mediálně velmi sledovaných sportovních podniků ve sprintrallye. AZ pneu Jeseníky a Partr Rally Vsetín absolvoval s pronajatým závodním vozem Mitsubishi Lancer Evo IX.
PREMIÉRA S FORMULÍ 3000
Nutrend Racing ovládl kategorii I – cestovních vozů a za rok 2009 získal titul Mistra Evropy. Na čase byl přestup do kategorie II k formulovým vozům. Prioritou ale i nadále zůstal šampionát FIA European Hill Climb Championship v automobilových závodech do vrchu. Tentokrát náš tým vstoupil do sezóny s formulovým vozem Lola B02/50. Jezdec vozu Václav Janík a ani celý tým nečekal velké zázraky, protože šlo o poznávání nové techniky.
Poslední závod v chorvatském Buzetu přinesl nečekaný úspěch. Václav Janík dokázal zvítězit a zapsal se do dějin vrchařského sportu, kdy se jako vůbec prvnímu českému jezdci podařilo s formulí 3000 zvítězit. Výhra také posunula náš tým na šesté místo šampionátu Mistrovství Evropy automobilových závodů do vrchu.
Také v domácím šampionátu vrchařských závodů tým Nutrend Racing dokázal zabodovat a získal druhou příčku v Ústí nad Orlicí nebo třetí místo v Lanškrouně. V konečném bodování Mezinárodního Mistrovství České republiky jsme pak obsadili celkové, velice těsné, čtvrté místo absolutní klasifikace.
Na začátku sezóny také došlo na spolupráci s Karlem Hubáčkem, který se stal druhým jezdcem našeho týmu. Tento nadějný pilot startoval ve vybraných závodech Mezinárodního Mistrovství ČR a Mistrovství Evropy se zcela novým vozem BMW M3 E92 GTR, který mechanici postavili speciálně pro tohoto jezdce. Také pro něj se jednalo především o seznamovací sezónu s vozem, kdy hlavním cílem sezóny byl zisk co možná největšího množství zkušeností.
ZISK TITULU MISTRA EVROPY
Cíl pro sezónu 2009 byl jasný, a to získat titul Mistra Evropy. Nutrend Racing se plně soustředil na šampionát FIA European Hill Climb Championship v automobilových závodech do vrchu. Zimní přestávka se nesla v duchu velkých příprav. Václav Janík se znovu účastnil jednotlivých evropských závodů a s vozem Mitsubishi Lancer Evo VIII se ujal vedení hned v tom prvním a pozici lídra si pak dokázal udržet v téměř celém šampionátu. Náš tým Nutrend Racing dokázal získat titul Mistra Evropy v automobilových závodech do vrchu pro rok 2009 již ve francouzském Le Mont Dore, kdy do konce šampionátu zbývaly ještě dva evropské závody.
V této sezóně jsme se také účastnili mezinárodního mistrovství České republiky automobilových závodů do vrchu. Zde Václav Janík znovu startoval s vozem Mitsubishi Lancer Evo VIII, a to ve skupině A. Znovu ale došlo ke kolizím v termínech závodů, což znamenalo konečné druhé místo v celkové klasifikaci Mezinárodního mistrovství České republiky.
BRONZOVÁ EVROPSKÁ MISE
Tým Nutrend Racing pokračoval nadále v reprezentaci České republiky v šampionátu FIA Europen Hill Championship i v roce 2008. Tentokrát ale s jiným vozem. Ve třídě A jsme nově startovali s Mitsubishi Lancer Evo VIII, a proto první polovina sezóny byla o seznamování se s novou technikou. Druhá polovina ale přinesla úspěchy a ve všech kromě jednoho závodu jsme skončili na první pozici. V evropském mistrovství v závodech automobilů do vrchu jsme se nakonec umístili na celkovém třetím místě.
Pokračovala i spolupráce s týmem Buggyra International Racing System v rámci Mistrovství České republiky. Zde znovu ve skupině E1 startoval Václav Janík, a to s vozem BMW E46. Novinkou sezóny ale bylo uzavření spolupráce s novými jezdci. Ve skupině A jsme měli zastoupení Davidem Grézlem, Lukášem Krestou a Janem Kobrlem, ve skupině E1 pak Václavem Janíkem a Karlem Hubáčkem. V konečné klasifikaci Mistrovství ČR si pak team Buggyra International Racing System odnesl ocenění za třetí místo v poháru týmů.
VSTUP DO EVROPSKÉHO ŠAMPIONÁTU
Sezóna 2007 opět přinesla novou příležitost. Na základě úspěchů z minulých let jsme v rámci reprezentace České republiky měli premiéru v šampionátu FIA European Hill Climb Championship. Náš tým Nutrend Racing s vozem BMW M3 dokázal ustát silnou konkurenci a získali jsme první místo v portugalské Serra Da Estrela nebo v německém Trieru. Nakonec jsme se celkově umístili na pátém místě, což nás řadí mezi elitu tohoto mistrovství.
Také jsme začali spolupracovat s týmem Buggyra International Racing System, který měl svoji účast v Mistrovství Evropy závodních tahačů. Václav Janík startoval za tento tým v rámci Mistrovství České republiky závodů automobilů do vrchu s vozem BMW E46 ve skupině E1, kde nakonec získal konečné třetí místo
BOJ O TITUL MISTRA FIA CHALLENGE
Tým Shleha-Janík Motorsport vstoupil do sezóny 2006 s novým vozem BMW M3, se kterým jsme měli mnoho zkušeností. Vůz jsme pouze posílili o novou sekvenční převodovku KW tlumiče. V sérii FIA Challenge jsme zaznamenali hned několik předních příček. Nejvíce jsme hrdi na vítězství ve slovinském Petrol Ferrari, slovenské Dobišné a v chorvatském Čabaru.
V posledním a pro nás rozhodujícím závodě v německém Mickhausenu, jsme ale byli za velmi zvláštních podmínek diskvalifikování. Bohužel jsme přišli o vysněný titul mistrů.
Na začátku roku 2006 náš tým uzavřel i spolupráci s Richardem Vodičkou, pro kterého byly závody do vrchu novinkou. S vozem BMW M3 se účastnil závodů v rámci Mistrovství ČR ve třídě N. I přes to, že se jednalo o jeho premiérovou sezónu, vyhrál titul Vicemistra ČR své třídy.
BMW M3
VÍCEMISTŘI EVROPY VE SK. A
Úspěchy předchozích let nám vynesly vysněnou metu. Stali jsme se reprezentanty České republiky v závodech automobilů do vrchu a náš tým se premiérově účastnil mezinárodních závodů série FIA International Hill Climb Challenge.
Jednalo se nejen o nové nastavení vozu, ale také jsme se museli vypořádat s velkou neznámou v podobě nových tratí a soupeřů. I přes původní obavy jsme ale dokázali vyhrát v chorvatském Čabaru a slovinském Petrol Ferrari.
V druhé polovině sezóny na nás ale čekaly nemilé situace. V Makedonii nám nebyl umožněn start ze strany srbských celníků a ve Slovinsku jsme měli technickou závadu. V absolutní kvalifikaci FIA Challenge jsme tedy skončili na čtvrtém místě, ale ve třídě A nad 2000 ccm jsme získali druhé místo. Stejného výsledku jsme dosáhli i v Mistrovství Zóny střední Evropy.
BMW M3
I nadále jsme pokračovali v Mistrovství ČR, kde jsme získali vítězství ve všech závodech Brněnského Draka a také v závodech Ústí nad Orlicí. V závěru sezóny jsme svedli boj s Eduardem Paterou, nad kterým jsme v posledním závodě zvítězili o 0,4 sekundy a získali jsme tak titul Vicemistra ČR.
Kromě MČR jsme se účastnili i Mistrovství SR, Mistrovství Rakouska, a poté vybraných závodů Mistrovství Zóny střední Evropy a Mistrovství Evropy.
BMW M3
V roce 2003 u nás došlo na kompletní výměnu vozu za BMW M3 a náš tým tak startoval v nejsilnější třídě cestovních vozů skupiny A, kde jsme byli za nováčky.
Celou sezónu jsme se spíše seznamovali s novým vozem. Snažili jsme se s ním sladit a přijít na jeho nejlepší nastavení, které by vyhovovalo novému stylu jízdy silnějších vozů. I přes to, že pro nás mnoho věcí bylo nových. Získali jsme třetí místo ve třídě A nad 2000 ccm a zaznamenali jsme celkové čtvrté místo.
Mistři ČR - Škoda Felicia Kit Car
Nová sezóna 2002 znamenala i nový motor a další úpravy. Největším cílem pro náš tým byl tento rok zisk titulu Mistra ČR. V závodech, kde jsme měli účast, jsme se kromě jednoho umístili na prvních příčkách. Také jsme ale dva závody nedojeli. Bohužel mezi ně patřila i domácí trať Ecce Homo Šternberk.
I přesto byl tento rok našim nejúspěšnějším. V předposledním závodě „Valašský klobúk“ ve Vsetíně jsme získali nejen titul Přeborníka ČR, ale také Mistra ČR a dodnes má pro nás tento úspěch obrovskou váhu.
Ve stejném roce jsme začali spolupracovat s Pavlem Schwarzerem, který náš tým reprezentoval v Mistrovství České republiky závodů automobilů do vrchu s vozem Škoda Felicia MINI KIT. Pavel v celkovém umístění skončil na sedmém místě.
Zastoupení jsme měli i v motokárové třídě s jedenáctiletým jezdcem Jakubem Horákem. Jeho druhá závodní sezóna v sérii CASTROL CUP mu přinesla třetí místo a v Mistrovství České republiky čtyřicítek se ze čtyřiceti jezdců umístil na skvělém šestém místě.
Vícemistři ČR
Škoda Felicia Kit Car
Naše Škoda Felicia KIT Car musela projít drobnými úpravami, a to jak motoru, tak převodovky. Naším cílem bylo nejen dosahování nejlepších výsledků, ale museli jsme také šetřit náš motor, který jsme si z finančních důvodů nemohli dovolit repasovat a musel vydržet po celou závodní sezónu.
Naštěstí se nám tento úkol povedl a díky vítězství z Brna a dalším skvělým umístěním jsme získali titul vicemistra ČR za rok 2001. Byl to náš první úspěch z mnoha.
Škoda Felicia
V roce 2000 přišla konkurence s motory 1400 ccm se vstřikováním. Jelikož my jsme stále pokračovali s naší Škodou Favorit, v závodech jsme se nedokázali umístit na těch nejlepších příčkách. Ze závodů ve Vsetíně jsme si sice odnesli třetí a čtvrté místo, ale náš tým chtěl víc.
Proto jsme se rozhodli, že vůz vyměníme za Škodu Felicia. Vůz sice nebyl v perfektním stavu, ale výkonem se dokázal dorovnat konkurenci a učinili jsme tak i krok kupředu v technické stránce našeho týmu.
Škoda Favorit
Janík Motorsport vznikl v roce 1996 a naším úplně prvním vozem byla Škoda Favorit 136L. S tímto vozem jsme začínali v sérii Mistrovství České republiky automobilů do vrchu ve třídě A – 1300 ccm. Během tří let jsme se nejen postupně seznamovali s tímto sportem, ale získávali jsme i cenné zkušenosti. Po sléze jsme dosahovali lepších výsledků a dosahovali jsme také na přední umístění.
Nejúspěšnějším rokem pro tento vůz byl rok 1999, kdy zaznamenaný nejhorší výsledek bylo páté místo, a to v naší třídě a i v celé této sérii. Ve stejném roce jsme si odnesli druhou příčku z domácího závodu Mistrovství Evropy Ecce Homo ve Šternberku. Výsledek byl maximem jak našeho vozu, tak i všech zúčastněných Škod Favorit.